top of page

Müşteri Süreçleri ve Otomasyon

Müşteri süreçleri ile operasyonel ve finansal süreçler, otomasyonun ön saflarında yer almaktadır. Bu, şirketlerin hangi iş süreçlerini dijitalleştirmeyi tercih ettiğini inceleyen yazılım sağlayıcısı Kofax tarafından yapılan küresel bir çalışma ile gösterilmektedir.Kaynak: Elnur | Adobe Stock


Pandemi sırasında şirketler yeni koşullara hızla uyum sağlamak zorunda kaldı. İş açısından kritik süreçlerin otomasyonu, iş sürekliliğini sağlamada, sanal müşteri deneyimleri oluşturmada ve mobil çalışmayı etkinleştirmede merkezi bir rol oynadı. Kofax tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Alman şirketleri, dijital olarak dönüştürülmüş şirketlerin uzun vadeli bir rekabet avantajına sahip olduğuna (yüzde 91) ve kendi kuruluşlarının dijitalleşmeyi hızlandırması gerektiğine (yüzde 85) ezici bir çoğunlukla ikna olmuş durumda.


Akıllı Otomasyon Kıyaslama Çalışması 2022 ile Kofax, 800 karar vericiye Haziran 2021'de kuruluşlarındaki otomasyon durumu hakkında sorular sordu. Şirketler tüm sektörlerden ve on farklı ülkeden geliyor: Almanya, İsveç, Büyük Britanya, ABD, Kanada, Avustralya, Hong Kong, Japonya ve Singapur.


Otomasyon söz konusu olduğunda, Alman şirketleri şu anda aşağıdaki katma değerli müşteri, operasyonel ve finansal süreçlere odaklanıyor:


Banka ekstrelerinin işlenmesi (yüzde 93)

Belge güvenliği yönetimi (yüzde 85)

Fatura işleme (yüzde 84)

İlk Katılım (yüzde 84)

Borç Hesapları (yüzde 82)

İşlem İşleme (yüzde 81)

Alacakların işlenmesi (yüzde 79)

Dijital postane (yüzde 76)


Müşteri sadakati ve yatırım getirisi en önemli hedefler


Şirketlerin bu iş akışlarını otomatikleştirmesinin nedenleri, müşteri deneyimini iyileştirmekten daha iyi karar vermeye kadar uzanıyor. Alman katılımcılar için odak noktası aşağıdaki hedefler:


Birden fazla kanalda müşteri sadakatini artırma (yüzde 97)

BT Yatırımlarının Değerini En Üst Düzeye Çıkarma (yüzde 97)

Müşteri kazanımını ve elde tutmayı optimize etme (yüzde 96)

Başarılı kurumsal yönetim (yüzde 94)

Çalışan verimliliğinde ve memnuniyetinde artış (yüzde 87)

Veri güvenliğini ve uyumluluğunu sağlama (yüzde 87)

Arka ofis süreçlerinin daha verimli tasarımı (yüzde 74)

Veri analizi yoluyla müşteri davranışı hakkında bilgi edinme (yüzde 72)


Engel olarak sistem ve veri siloları


Ancak uygulamada bazı engeller var. Alman şirketleri, otomasyon için mevcut, parçalanmış sistemleri ve verileri kullanma konusunda özel bir zorluk görüyor (yüzde 97). Diğer engeller şunlar:


Verilere ilişkin yetersiz iç görü (yüzde 96)

Manuel süreçler (yüzde 94)

Veri güvenliği zorlukları (yüzde 84)

Kullanımı kolay otomasyon araçlarının eksikliği (yüzde 84)

Süreç madenciliği eksikliği (yüzde 82)

Uyum zorlukları (yüzde 69)


Personeli rahatlatma ve kaliteyi artırma


Şirketler iyi bir pratik deneyime sahip oldular: “İlk otomasyon projelerimizden biri, hastaları farklı tesisler arasında taşımayı ve müteakip belgelerle ilgiliydi”, diyor, merkezi Shaker Heights, Ohio'da bulunan Üniversite Hastaneleri Proses Otomasyon Müdürü Robert Duber. "Şimdiye kadar hasta transferi manuel bir süreçti - otomatikleştirmek bizim için gözle görülür bir zaman tasarrufu sağladı. Pandemi sonrasında kapasitelerimize ayrıntılı olarak baktığımızda şunu fark ettik: Otomasyon personelimizin iş yükünü hafifletti ve boşalan zamanla hasta bakım kalitesini iyileştirebildik."


Kofax, otomasyon girişimlerinin yakında artacağına inanıyor: "Pazarlardaki mevcut değişiklikler, şirketlere tedarik zincirindeki kesintilerden kalifiye işçi eksikliğine kadar çok sayıda yeni zorluk getiriyor," diye ekliyor Kofax Pazarlama Direktörü Kathleen Delaney. “Müşteriler, potansiyel müşteriler ve ilgili diğer taraflar 'yeni normali' bahane olarak kabul etmeyeceklerdir. Hala hedeflerine ulaşmak istiyorlar. Neredeyse tüm şirketler dijital iş akışı dönüşümüne zaten çok büyük önem veriyor olsa da, önceliklerini nerede belirlediklerini ve hangi otomasyon türlerinin en büyük faydayı sağladığını daha yakından sorduk. Bu bilgiler, şirketlerin kaynaklarını daha akıllıca kullanmalarına yardımcı oluyor.“


Bu çalışmada kaynak olarak IT-Matchmaker.news sitesindeki ilgili yazı kullanılmıştır.EDT Center, dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 alanında uluslarası tecrübe ve bilgi birikimi ile şirketlere baştan uca çözümler üretmektedir.


* Uygun çözüm ve sağlayıcı bulma (www.i40markt.com) (www.it-matchmaker.com.tr)


Detaylı bilgiler: EDT Center - i40Markt

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page